UPDATE: А налог е поднесена во Орегон Окружниот суд против Гугл за снимање на податоци на безжичните САД. citizens. Complicating matters, Google has declared on their blog that they intend to destroy the data that was captured as part of their Street View program. With a potential legal case against Google, било каква акција на дел на Google да ги избришете или уништи податоци за приватност причини може да биде сфатен од страна на судовите, како обид да се опструира правда. Партиите зад претстојната тужбата се бара очигледно дека Google го задржат податоци.

Иако е познато дека Гугл е собирање на податоци на ниво на улицата за некое време, до неодамна не беше јасно колку тие биле по.

Гугл Стрит Вју програма, кој нуди на улица од страна слики на Google Maps беше вокално се противи to by a Неколку членови на јавноста, но граѓанин жалби биле речиси целосно игнорирани од страна на правните органи - до сега.

Во прилог на собирање на слики, Google има сега призна дека германските власти дека тие се собираат многу, повеќе.

Како Google Street View автомобили неодамна усвоен од страна, тие не само што собираат Прецизни податоци и слики од улиците, но, исто така, снимени информации добиени од безжичен жариштата. Google собира податоци не само од јавните WiFi локации, но од безжични рутери физичко лице, како и.

Google originally claimed to European Regulators that the information they gathered was strictly for augmenting their GPS data. But when pressed, Гугл призна дека тие во суштина беа воени возење, a process where all wireless frequencies are checked very rapidly for any available signals. Google would then capture a set of data from each open (енкриптирани) врска.

Иако ова не може да се појави да биде сериозна загриженост во прв, податоците собрани од Гугл е зачуван на хард дискови за подоцна обработка, и лесно може да содржи лични информации како е-мејл преписка, сурфање на интернет податоци, chat conversations and more. Anything being transferred over a wireless connection that was not encrypted could have been gathered as Google’s cars drove past your home.

На 14 мај, Google објавен на нивниот официјален блог, admitting that a previous post about Google maps data was false and that they indeed had gathered private data over wireless. In response to this Google has taken the apparent high road, пишување:

“Инженерскиот тим на Google работи напорно за да заработите вашата доверба и ние сме свесни дека ние не успеа лошо тука. Ние сме длабоко жалам за оваа грешка и се решени да го научат сите лекции што можат од наша грешка.”

Google исто така, препорача очигледно: бидете сигурни дека ќе се заштити лозинка вашиот рутер и шифрирате вашата интернет конекција!

Тоа е многу лесно да ги преземе повеќето основни мерки на претпазливост кога сурфањето преку безжична конекција:

  • Обезбеди својата безжична мрежа со користење на силна енкрипција метод. Само затоа што имате потреба при користење на лозинка на вашиот безжичен рутер, не значи дека е безбедно! You should use WPA-PSK or WPA2 for the encryption method and be certain to use the latest firmware from your router manufacturer. Failing to update your router’s firmware may leave you vulnerable even if your router’s network is encrypted!
  • Не прават набавки или да банкарство преку безжична врска да не верувате. Ако не знаеш кој раководи со органот на мрежата тие би можеле да се наведат и крадат вашите лични податоци.
  • Проверете ги сите сајтови да одите за https:// во URL-то. Ако тоа не се има https и катанец икона, Треба да се претпостави дека информациите на оваа страница и ништо ќе влезат нема да биде безбеден.
  • Проверете ја URL адресата да бидете сигурни дека тоа не беше mistyped. Хакери и scammers често се регистрирате типос и слични бараат домени трик доверчив корисници во кои влегуваат нивните лозинки.

Ако сеуште имаш прашања за тоа како да се остане безбедно на интернет или како да се заштитите вашата мрежа или безжични рутер од проблеми како и онаа на оваа приказна, контакт со мене денес!