Опоравува кога Google Apps не на Enterprise

Ова е приказна за ИТ, облакот и сите големи и страшни работи што се случуваат кога два се заедно. In many ways cloud computing and Software as a Service (SaaS) е благослов за персонал, overworked информатичка технологија одделенија кои се очекува да се испорача на најдобрите технологија може да го понуди со 100% uptime и без буџет. With the emergence of web enabled services from major vendors like Amazon, "Мајкрософт", and Google the age old question posed to IT professionals — е тоа бесплатно - Конечно, може да се одговори со убедлива Да! (Барем за основна верзија).

Но, како и многу од нашите баби и дедовци се рече пред, Искуството учи дека останува старата поговорка: ќе го добиете она што го плаќаат. Секако, на услугата може да биде слободен, но не со ниво на услуга договор (SLA) не постои надомест кога има е-маил испад како 6 ни повеќе испади која влијае Google пошта во 2009. But worry not end users! Постојат платени надградби на располагање, кои вклучуваат SLA гарантира 99.9% uptime, како и телефон и е-мејл поддршка за критични прашања. At $50 по корисник годишно ова звучи како крадат!

Што точно тие значат страна uptime и критична?

Сето тоа изгледа одлично на хартија; нема потреба да се одржи физички хардвер средства, Не дека вработените да плаќаат, и трошоците е помалку од лиценцирање сам за повеќето самостојни решенија! За жал, овие гаранции маркетинг изгледа vaporware кога податоците хитови на рутер.

Да се ​​илустрира на недостатоците во облакот, ајде да се користи вистински пример живот. А не за профит ќе го наречеме клиент “Добротворната организација Х” сакаше да ја намали главата и подобри услуги за своите вработени. По повеќе од една деценија на постапување со внатрешно-мејл и услуги, тие одлучија дека е време да се преселат на облак. Fortunately for them, како не за профит институција тие квалификувани за непрофитно издание на Google Apps. Велики!

Еве на тие бараат бенефиции:

  1. Можеме да ги намалиме нашите пропусен опсег употреба од страна на не-маил ракување со себе
  2. Нашиот сервер ресурси ќе бидат ослободени и можат да се користат за други намени
  3. Ние може да обезбеди подобра пошта на нашите вработени.
  4. Ние добиете пристап до заеднички ресурси како што се управување со контакти и документи кои се ‘во облакот

Реалноста иако беше дека оваа промена не е толку едноставно како што тие очекуваа. Таа немаше прашање на кликнете мигрираат корисниците.

Тоа е кога спонзорство Х ми се јави.

Почнав со конфигурирање на нивната сметка во Google Apps и минува низ процесот на надоградување на тоа да на непрофитната издание. Јас мигрирале пошта нивната корисникот со помош на вградениот во миграција алатки, and I synchronized the user accounts with Google Apps Directory Sync Tool (ГОДИНА). And that is where the utilities fell short. It appears that Google мисла about the idea of users synchronizing their active directory passwords with Google Apps. I emphasize thought, бидејќи очигледно е дека колку што доби на Google. Want Single Sign On? Want Synchronized passwords using LDAP or AD? Време е да се свртиме кон трети лица алатки. Океј, фер доволно. Трета страна средства се на располагање да го направите тоа, и тие работат. Не им наштети, не фаул. Но, малку повеќе документација за предметот не би повредил.

Тогаш сите пеколот скрши лабава. Група на корисници не можеа да се најавите со својата Гугл сметка. Значи потрагата за причината почна.

Тие беа суспендирани? - Нема!

Беа тие со помош на погрешна лозинка - Нема!

Може ли да ги обноват своите лозинка - Нема?

Strangely I could not update their user accounts using the web interface. Any change — password, прекари, e-mail рутирање, имиња - што резултираше со непозната грешка #1000.

Океј, Мислев. Таа вели дека за да се обиде повторно подоцна, но јас shoulda можат да ги ажурираат theire Користејќи лозинка ГОДИНА.

ГОДИНА FAIL - 1301 Лице не постои!

Годината што е наведено на прозорецот корисник не постои. Тоа беше неочекувано, бидејќи имав само гледаше во информациите на корисникот во веб интерфејс, а тоа секако не постои.

Билет Време

Време за тоа поддршка за отпочнување на! Бидејќи ова беше не-профитна издание, поддршка е вклучен. Значи сум кликнал поддршка и ја следеше рутирање прашања. Google утврди дека тоа не е "критично’ проблем, бидејќи на услугата не е сосема долу, и јас не можам да кажам јас не се согласував. Google соопшти дека го поддржуваат само опција на располагање е esupport.

Се пополнува форма, и брзо беше поздравена со пријателски мејл од една од нивните клиенти претставници. The representative worked with me to quickly determine that this issue was beyond his level of expertise and escalated the ticket to a specialist.

Досега добро.

Јас тогаш чекав 3 дена. Ја добив прашања од персоналот за тоа кога тие би можеле да ја провери нивната е-маил. Кога тоа ќе бидат фиксни? Тие имаа рокови и важни работи кои се потребни за да се решат во нивните поштенските кутии.

Прашав поддршка, кои одговориле дека “не знам какви било околини во моментот.” Единствената можност што бевме во можност да излезе со е за бришење на сметката и го пресоздаде – не многу добро решение, бидејќи сите пораки ќе се изгуби помеѓу транзицијата и времето на сметката може да се пресоздава.

Значи ние чекавме некои повеќе. Вашата е-маил, не можев да се пренасочат за погодените корисници - секоја промена на e-mail рутирање резултираше со непозната грешка.

Една недела помина, па јас испратени за поддршка на форум на Google надевајќи се дека некој - некој - ќе има сугестија за тоа како да се поправи или заобиколи прашањето. Корисникот корисник по пријавиле слични проблеми од транзицијата на Google Apps корисници на Google профили, но немаше резолуции освен да се чека за рачна интервенција од страна на претставник на Google.

Време продолжува темпирана

По осум дена чекање ми дојде до решение на моето.

Од таа да се појави дека сметките биле делумно креирано (тие се појави во веб интерфејс и може да добие е-маил, но не можеше да се менува или пристап до услуги) таа да се појави нивното се грешка во начинот на сметки беа обработени за време на создавањето. It seemed clear to me that the problem was an inconsistency in Google’s infrastructure. Отстранувањето на сметките ќе им овозможи на системи за да се договорат за статусот на профилот, но тие двете би можеле да се направат да се согласат дека на сметките постоеле? Perhaps I could force Google to recreate the already existing accounts without losing the current data.

I attempted to rerun the transition to Google Accounts on the affected users manually, но и покрај автоматско пополнување признавање на нивните кориснички имиња, кога сум кликнал ми беше дадена следната грешка дека сметките не постои.

Мојата следна пристап беше да се создадат нови корисници со исти имиња со помош на контролната табла. Овој пат ми рекоа дека таму беше грешка, бидејќи на сметките не постои. Јасно е дека имаше два посебни системи биде достапен.

Ми текна мене дека би можел да бидам во можност да добие повеќе корисни пораки за грешки со одење на командната линија. Така ми е инсталиран Google Apps менаџер, која е исто така познат како GAM. GAM користи Google Apps обезбедување API за да комуницирате со Google Apps профил.

Истрчав бројот на пребарувања на профили знаев беа погодени користење GAM да видам што се случило. While queries would return data about the username, прекари, и дали тие се согласиле со условите на услугата, на корисници кои не може да биде изменета, враќање на грешка “1301 лице не постои”. Така јас се обидов да се создаде повторно на корисникот, која беше неочекуван резултат.

ServerBusy(1001)

Чудно, Ми беше кажано дека системот е зафатен. Па јас чекав и се обиде повторно.

EntityExists(1300)

Како што се осомничени, тој ми кажа на сметка веќе постоела. Но, од љубопитност, Се обидов да се логирате.

Тој работел

За која било причина, Но сега бев во можност да се најавите за погодените профил. Се обидов друга сметка.

ServerBusy(1001)

Мислев можеби оваа грешка значеше повеќе отколку што го истураа на, Јас се обидел да се најавите на оваа втора предвид пред да се обиде повторно. Оваа сметка сега се работи како што се очекува.

Јас проверив на табла и на веб интерфејс сега работи како што се очекува на овие сметки, како и.

Иако одговорот беше чудно, што се случи на серверот крајот се појави за да се поправи овој проблем, па налетав скрипта која се содржани сите засегнати корисници и реши проблемите на останатите сметки.

Облакот потреби амортизери

Charity X is now working merrily away using Google Apps, Документи, и други алатки во облакот, но транзиција јасно стави до знаење на раководството дека непостои магија рерната што може да се само “постави и да заборави” кога станува збор за ИТ. Додека се уште има голема вредност и заштеди за да се има во облакот, овој период е загрижувачка како ИТ администратор. When I run my own systems, Знам што се случува зад сцената, и ако работите тргнат наопаку знам каде да се погледне за одговорите. With hosted services I am at the mercy of third parties to provide adequate documentation and timely support. Дури и ако мојата работа не е причина за проблемот, Јас сум уште се очекува да донесе решенијата на моите клиенти брзо. Кога не можам да се погледне под хауба, Ми треба партнерите кои можат да ги решат проблемите во часови - не недели. Поддршка на клиенти значи обезбедување вистински решенија. Едноставно признавајќи проблем не е доволно.

Кога облак провајдерите се натпреваруваат за пристап до профитабилни договори со државните и федералните агенции и големи корпорации, важно е дека тие се сеќавам дека секој клиент е важен. Кога некој корисник не може да имаат пристап до своите е-маил тоа не може да се смета за клучно значење за Microsoft или Google, но тоа е многу важно прашање за овој корисник. A week of downtime is simply unacceptable to users, особено ако на погодениот корисник случува да се биде творец одлука.

Со нетрпение очекувам да облак услуги кои работат како магија рерната, but for the foreseeable future I see only job security in на облак.